Često pretpostavljamo da deca koja su ćutljiva, tiha ili introvertna nisu sigurna u sebe, međutim to nije uvek tako.

Uz pomoć ovih saveta pomoći ćete detetu da čak i u izazovnim okruženjima, vežba svoje društvene veštine i nauči lakše da se kreće po našem „glasnom“ svetu.

1. Promenite reči koje koristite

Ćutljiva deca mogu da dobiju nesvesne poruke – čak i od roditelja – da nešto nije u redu sa njihovim rezervisanim ponašanjem. Govoreći „Izvinite, stidljiv je“ drugoj odrasloj osobi koja bezuspešno pokušava da ga angažuje, nagoveštavate svom detetu da njegovu tišinu doživljavamo kao negativnu stvar, kaže dr Erika Reišer. Umesto toga, ona predlaže da kažete nešto poput: „Sada se oseća tiho.“ Ovo potvrđuje kako se vaše dete oseća u ovom trenutku i da se možda ne oseća uvek tako. U stvari, možda će se vratiti svom „pričljivom sebi“ kad se vrati kući. Stvaranjem okruženja prihvatanja unutar sopstvene porodice, daćete svom detetu slobodu da zadrži ono što zaista jeste.

2. Započnite dijalog

Razgovarajte sa svojim detetom nakon situacije koja ga je nevela da se ućuti. Pitajte „Šta se dogodilo kada nas je taj čovek pozdravio?“ „Da li si se osećao neprijatno?“, predlaže Hajdi Kajbler-Brogan, licencirani profesionalni savetnik. Ovakvi razgovori mogu pomoći oboma da bolje razumete detetovo ponašanje. Zatim možete da ponudite neke alternative koje će mu sledeći put pomoći. Na primer, ako odustane od ideje da kaže „Zdravo“, možete da predložite da mahne ili se samo nasmeši. Ovo će im takođe pomoći da se lakše snađu u kasnijim interakcijama koje će imati u školi ili slično.

3. Vežbajte socijalizaciju

Svako od nas može da se oseća preopterećenim u glasnom ili nepoznatom okruženju. Međutim, dok odrasli češće mogu da se saberu kako bi se snašli, deca još usavršavaju te veštine. „Moja strategija broj jedan je da deca vežbaju, vežbaju, vežbaju“, kaže dr Maria Cimiti. Ona kaže da će blago uvođenje mirnog deteta u društvene situacije omogućiti da postepeno radi na tome da se oseća prijatno i sa drugom decom. Pokušajte da ne stavljate svoje dete u veliku grupu za igru i ne forsirajte interakcije pre nego što ono bude spremno, jer to može izazvati anksioznost i dovesti do daljeg izbegavanja. Počnite sa još jednim detetom, pa s vremenom proširujte grupu. I nemojte da se iznenadite ako vaše tiho dete izabere glasnog drugara, jer prijatelj koji je opušteniji može otvoriti put u društvenim okruženjima.

4. Planirajte unapred

Ako ste pozvani na rođendan kod drugara, unapred razradite neke strategije suočavanja. Recite svom detetu: „Lepo je pozdraviti slavljenika i reći mu „srećan rođendan““. Zatim provežbate tu ulogu zajedno pre zabave, tako da se oseća prirodno izgovarajući je. Takođe biste mogli da mu predložite da ponese omiljenu plišanu životinju ili knjigu na mesto za igru kako bi „probio led“ i podstakao komunikaciju. Samo pokušajte da izbegnete da poslednji dođete na događaj na kome morate da uđete u glasno, nadmoćno okruženje. Dođite ranije, pa će drugi ljudi morati da priđu vašem detetu i on će moći da im se prilagodi jednom po jednom.

5. Naglasite uspehe

Deca dobro reaguju na pohvale, a vaše ćutljivo dete nije izuzetak. Možete mu povećati samopouzdanje ako prepoznate i pohvalite njegove nove veštine. Ali ne „podmićujte“ ga. Ako mu obećate sladoled za razgovor sa prijateljem, možda će se zapitati zašto je ta interakcija toliko strašna da ćete za to ponuditi nagradu. Umesto toga, priznajte društvene iskorake koji se dešavaju. Ako se dobro zabavlja na rođendanu, obavezno mu recite „Vidim da se zabavljaš!“, na taj način će dete i samo primetiti svoj napredak.