Jedan od najvećih problema vezanih za vršnjačko nasilje predstavlja činjenica da se ono često veoma dugo prikriva i ostaje zataškano sve dok ne eskalira u nekom od ekstremnih oblika nad kojima se zgražavamo i pitamo kako je do toga došlo. Put od zadirkivanja ili nekog oblika guranja do brutalnog prebijanja zapravo nije dug.

Vršnjačko nasilje često prikriva i sama žrtva koja ga preživljava. Razlozi za ovakvo ponašanje mogu biti višestuki. Žrtva najpre može biti zaplašena od strane nasilnika, pa veruje da će joj razotkrivanje onoga što joj se dešava samo još dodatno pogoršati problem. Takođe, žrtva vršnjačkog nasilja može se bojati reakcije sredine, počevši od roditelja, preko škole, pa sve do reakcije drugova. Ukoliko se radi o detetu koje je u mlađim razredima, dete se boji da će ukoliko nekome ispriča svoj problem i ukaže na one koji ga maltretiraju, biti optuženo da je tužibaba i omraženo kod svojih drugova.

Ipak, iako dete ne govori otvoreno o onome što mu se dešava, postoje određeni signali i oblici ponašanja koji mogu ukazivati na to da je dete žrtva vršnjačkog nasilja.

Neki od ovih oblika ponašanja teško se dovode u vezu sa nasiljem, pa je važno istaći da se trauma koju dete proživljava može manifestovati kroz njegovo ponašanje na najrazličitije načine. Iz ovog razloga važno je da roditelji i škola pravovremeno prepoznaju problem, kako bi se pre nego što slučaj eskalira moglo pronaći adekvatno rešenje.


PROČITAJTE JOŠ VAŽNIH TEMA ZA RODITELJE: 

1. RODITELJ MORA DA REAGUJE NA AGRESIJU DETETA
2. KLJUČ KOMUNIKACIJE U DIGITALNOM DOBU
3. KAKO POBEDITI ZAVISNOST TINEJDŽERA OD RAČUNARA


Introvertno dete

Povučeno i izrazito mirno dete, sa niskim samopoštovanjem neretko će postati žrtva dece koja vole da svoju moć ispoljavaju na slabijima od sebe.

No, ovakvo ponašanje deteta može biti i signal da dete već trpi vršnjačko nasilje. Ukoliko iz nekog uobičajnog oblika ponašanja dete postane izrazito povučeno, zatvara se u sobu, izbegava druženje ili razgovor sa roditeljima, to mogu biti jasni znaci da dete trpi vršnjačko nasilje.

Loš apetit, loš san…

Pored povučenosti u komunikaciji, dete koje je žrtva vršnjačkog nasilja može izraziti i neke druge oblike u ponašanju. Kod deteta žrtve vršnjačkog nasilja mogu se najpre pojaviti problemi sa apetitom; dete smanjuje unos hrane ili u potpunosti odbija da jede.

Problemi sa spavanjem takođe mogu biti pokazatelj ovog problema. Dete žrtva vršnjačkog nasilja može imati loš san, noćne more, a može i mokriti u krevet. Sve su ovo pokazatelji emocionalnih promena koje dete proživljava.

Sve navedene promene mogu, ukoliko se problem ne reši na vreme dovesti do napada panike, depresije i anksioznosti.

Vidljive promene

Ukoliko dete kasni iz škole, odbija da ode na nastavu i pronalazi izgovore kako bi eskiviralo školu, vraća se sa modricama ili reaguje na jake zvuke i pokrete, možete biti sigurni da dele u školi ima neki problem i da je možda žrtva vršnjačkog nasilja.

Tagovi: