U svetu u kojem deca i tinejdžeri koriste pametne telefone vrlo često, internet i društvene mreže su im uvek na dohvat ruke. Iako pametni telefoni deci i tinejdžerima nude mnogo načina za učenje, povezivanje sa drugima i zabavu, oni takođe mogu izložiti decu riziku od digitalnog nasilja, odnosu nasilja putem digitalnih tehnologija.

Osim što koriste pametne telefone za povezivanje putem tekstualnih poruka i aplikacija za društvene medije, neka deca takođe koriste pametne telefone za igranje igrica. Video igre nude deci načine da razviju svoje kognitivne, motoričke i emocionalne veštine dok se zabavljaju. Neke platforme za igre dozvoljavaju korisnicima da se igraju sa članovima porodice, prijateljima i ljudima koje nikada nisu lično upoznali. Igranje sa drugima na mreži može pomoći deci da poboljšaju svoje društvene veštine, ali ih takođe može izložiti i nasilju putem interneta.

Kako roditelji mogu pomoći u sprečavanju digitalnog nasilja?

Roditelji igraju zaštitnu ulogu u vođenju „digitalnog života“ svoje dece i tinejdžera. Kao roditelj, možete pratiti upotrebu uređaja vašeg deteta, proveravati njihove aktivnosti na mreži i edukovati ih o digitalnoj bezbednosti i bontonu. Podučavanje dece i tinejdžera dobrim veštinama digitalnog građanstva može pomoći u sprečavanju maltretiranja preko interneta i zaštiti ih na mreži. Dobar digitalni bonton i bezbednosna taktika mogu se promeniti kako deca rastu.

Roditelji su takođe ti koji postavljaju pravila o tome kako njihova deca koriste društvene medije i internet. Možete da kreirate kontrole privatnosti, utvrdite koje su aplikacije prilagođene uzrastu i razgovarate o tome koji sadržaj objaviti, pogledati ili podeliti, u zavisnosti od uzrasta deteta. Takođe možete naučiti svoje dete kako da se nosi sa „hejterima“ koji objavljuju negativan sadržaj na mreži.